Materiał na lato. Jaki nasza skóra doceni najbardziej podczas wysokich temperatur?

pexels-jean-frenna-1045113

Latem często bywa za gorąco, a my czasami zupełnie nieświadomie robimy wszystko, aby spotęgować to uczucie. W jaki sposób? – Na przykład wybierając ciemne kolory lub ubrania uszyte z niewłaściwych materiałów – wtedy bardzo łatwo odczuć wszystkie uciążliwości wysokiej temperatury. Da się jednak tego uniknąć – czasem wystarczy postawić na jasne kolory i odpowiednie materiały. Jakie to?

Bawełna – materiał numer jeden

Tkaniny, z których szyte są ubrania letnie, powinny odznaczać się pewnymi cechami – najważniejsze, aby były przewiewne oraz higroskopijne i nie przyklejały się do ciała, więc najlepiej szerokim łukiem omijać obcisłe i uszyte z syntetycznych materiałów elementy garderoby, a jeśli już, to zakładać je w godzinach wieczornych. Przewiewne ubrania sprawiają, że czujemy na skórze orzeźwiający wiaterek, dzięki czemu jest nam znacznie przyjemniej. Natomiast tkaniny higroskopijne odznaczają się tym, że pochłaniają sporą ilość wilgoci z naszego ciała, nie pozostawiając przy tym widocznego śladu. Takie właśnie cechy posiada organiczna bawełna, z której powstają bluzki, sukienki, t-shirty, a nawet spodnie letnie damskie. Ponadto bawełna jest bardzo łatwa w użytkowaniu – nie gniecie się łatwo, jest lekka i delikatna w dotyku. 

Len, czyli bogactwo z naszych rodzimych pól

Pola upstrzone niebieskimi kwiatuszkami to świadectwo, że rośnie na nich len. To z niego powstaje również tkanina o tej samej nazwie, która ma także wyjątkowe właściwości. Przede wszystkim ma siateczkową strukturę, dzięki czemu jest przewiewna. Ponadto to także materiał higroskopijny – skutecznie odparowuje wilgoć z naszej skóry, a przy tym jest także antybakteryjny i antyalergiczny. Szyje się z niego wygodne spodnie letnie damskie, zwiewne sukienki i klasyczne koszule. Jego cudowne właściwości jeszcze bardziej wzrastają, gdy ubrania zostaną wymaglowane. Niestety łatwo się gniecie i trudno prasuje. 

Wiskoza – włókno chemiczne z naturalnych materiałów

Jednym z najlepszych tkanin na lato jest także jedwab – delikatny, przewiewny, ale również drogi, ponadto zazwyczaj nie jest on dostępny we wszystkich sklepach. Dlatego powstała wiskoza, która nieco przypomina go w dotyku, ale jest materiałem sztucznym, który jednak powstaje z celulozy pozyskiwanej z drzew. Szyje się z niej sukienki i bluzki, a nawet spodnie letnie damskie, które są lekkie, przewiewne i bardzo przyjemne oraz chłodne w dotyku. Wiskoza jest także łatwa w pielęgnacji i higroskopijna. Podobne właściwości ma materiał o nazwie tencel. 

Wełna – nie tylko na zimę 

Wełna to całkowicie naturalna tkanina, która jednak kojarzy nam się przede wszystkim z płaszczami i swetrami na zimę, ale nic bardziej mylnego – posiada ona wyjątkowe właściwości termoregulacyjne, a letnie ubrania szyje się z jej lekkiego i cieńszego wariantu, czyli tzw. cool wool. To z niej powstają eleganckie marynarki, sukienki i spodnie letnie damskie idealne na lato. Tak więc w pierwszej kolejności materiały naturalne, które są przewiewne, higroskopijne, lekkie, delikatne i przyjemne w dotyku – dzięki nim zapewnimy skórze maksimum komfortu nawet w największe upały.

Pozostaw komentarz