Zioła na wątrobę

ziolanawatrobe

Wątroba to jeden z największych narządów człowieka. Ten narząd jest niezbędny dla ogromnej ilości reakcji metabolicznych zachodzących w naszych ciałach. Są to m.in. udział w przekształcaniu substancji odżywczych, detoksykacja, produkcja żółci niezbędnej do procesu trawienia tłuszczów. Wątroba pełni także funkcje magazynującą glikogen oraz witaminy i minerały, które uwalnia do krwi, kiedy zachodzi taka potrzeba. Jest to zatem organ, pracujący na pełnych obrotach przez 24h/dobę. Czy dbamy o nią właściwie i traktujemy z należytym szacunkiem? Oto kilka wskazówek jak zadbać o wątrobę.

Czego wątroba nie lubi

Wątrobie szczególnie nie służy alkohol, toksyczne substancje pochodzące z dymu papierosowego. Poza tym nie przepada za dietą bogatą w tłuszcze nasycone, cukier i ciężkostrawne grzyby. Rzecz jasna, wszelkie leki również nie są dla wątroby sprzymierzeńcem.

Co wątroba sobie ceni?

Dla wątroby najlepsza jest lekka, zdrowa dieta obfitująca w świeże warzywa i nienasycone tłuszcze. Ceni sobie posiłki o stałych porach, spożywane bez pośpiechu oraz odpowiednie nawodnienie czystą wodą. Wątrobie sprzyjają także niektóre zioła, które pomagają jej radzić sobie z „obowiązkami”. Pierwszym z pomocnych ziół jest ostropest plamisty. Działa on ochronnie na komórki wątroby, działa antyoksydacyjnie oraz wspomaga regenerację jej komórek. Mniszek lekarski, to kolejny przyjaciel wątroby. Głównym zadaniem tego żółtego kwiatuszka jest stymulacja hepatocytów do produkcji żółci. Dzięki temu z organizmu są usuwane substancje toksyczne. Mniszek również  zobojętnia wolne rodniki, atakujące komórki wątroby. Karczoch zwyczajny to roślina zaliczana tym razem do warzyw, ale w niczym nie ustępująca swoim poprzednikom.  Wykazuje działanie żółciopędne, usprawnia funkcjonowanie wątroby oraz detoksykacje organizmu. Ostatnią na tej liście, ale na pewno nie ostatnią w śród ziół na wątrobę,  jest kurkuma. Znana wszystkim z Indii przyprawa dobrze sprawdza się nie tylko w curry. Dopinguje wątrobę by produkowała więcej żółci, ale to co najważniejsze ma potężny potencjał antyoksydacyjny. Zabezpiecza komórki wątroby przed ich nadmiernym utlenianiem. Wolne rodniki pochodzą w głównej mierze z trucizn, które wątroba neutralizuje. Kurkumina działa też ochronnie na komórki wątroby kiedy są uszkodzone.

Zioła to prawdziwi przyjaciele wątroby dlatego warto by byli blisko. Jednak zioła na wątrobę nie załatwią wszystkiego. Dbajmy o ten ważny narząd każdego dnia. Planujmy zdrowe posiłki, unikajmy używek, by nie doszło do buntu i nie okazało się że wątroba odmawia nam posłuszeństwa.

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.